FIN 2-12 M - nová mimořádná událost 02 – Povodně 2024 | GORDIC
FIN 2-12 M - nová mimořádná událost 02 – Povodně 2024
Na stránkách Ministerstva financí byl aktualizován Číselník mimořádných událostí | Ministerstvo financí ČR (mfcr.cz), v němž s platností od 13.9.2024 byla vyhlášena a zveřejněna mimořádná událost č. 02 – Povodně 2024. Od tohoto datumu jsou povinny obce, kraje a dobrovolné svazky obcí sledovat a vykazovat veškeré výdaje, příjmy a případně půjčené peněžní prostředky, které souvisejí s touto mimořádnou událostí ve výkazu FIN 2-12 M, části X.a – Příjmy a přijaté půjčené peněžní prostředky související s mimořádnými událostmi regionálního nebo celorepublikového významu a X.b – Výdaje související s mimořádnými událostmi regionálního nebo celorepublikového významu, pod akcí „02 – Povodně 2024“ .
„Pod mimořádnou událostí 02 – Povodně 2024 jsou sledovány zejména výdaje na nákupy (např. opravy, pořízení věcí a ostatních služeb), transfery (např. poskytnuté a přijaté peněžní dary postiženým obcím, peněžní dary občanům) nebo půjčené peněžní prostředky (např. přijaté návratné finanční výpomoci) realizované za účelem předcházení a odstraňování následků škod. Předcházením následků škod pro tyto účely sledování MU se rozumí výdaje přímo související se zabráněním následků škod způsobených tlakovou níží Boris (např. pořízení pytlů s pískem), nikoliv následná realizace protipovodňových opatření, např. za účelem předcházení budoucích povodňových situací.
Třídění výdajů, případně příjmů a půjčených peněžních prostředků z hlediska jejich druhu bude prováděno v souladu s obsahovou náplní jednotlivých položek rozpočtové skladby, viz Pokyn k postupu podle vyhlášky MF č. 412/2021 Sb., o rozpočtové skladbě, verze od 1.7.2024 | Ministerstvo financí ČR (mfcr.cz). V případě odvětvového třídění bude postupováno v souladu s obsahovou náplní jednotlivých paragrafů, přičemž paragraf 5213 – Krizová opatření bude použit pouze v souladu s jeho obsahovou náplní:
„Tento paragraf používají jen kraje a obce, které na něj zařazují výdaje potřebné k zajištění přípravy na krizové situace a na řešení krizových situací a odstraňování jejich následků podle § 25 zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění zákona č. 430/2010 Sb., a to rozpočet těchto výdajů i skutečné výdaje. Rozpočet těchto výdajů (rezerva na krizová opatření) kraje a obce v druhovém třídění zařazují na položku 5903. Ústřední orgány státní správy tyto výdaje i jejich rozpočet zařazují v odvětvovém třídění na příslušné paragrafy oddílu 52 a jako celek na dílčí průřezový ukazatel 34.“
Finančním zabezpečením krizových opatření se věnuje ustanovení § 25 zákona č. 240/2000 Sb., krizovém řízení a o změně některých zákonů.
Krizovým opatřením dle § 2, písm. c) zákona č. 240/2000 Sb., krizovém řízení a o změně některých zákonů, se rozumí „organizační nebo technické opatření určené k řešení krizové situace a odstranění jejích následků, včetně opatření, jimiž se zasahuje do práv a povinností osob.„
Krizovou situací dle § 2, písm. b) zákona č. 240/2000 Sb., krizovém řízení a o změně některých zákonů, se rozumí „mimořádná událost podle zákona o integrovaném záchranném systému2), narušení kritické infrastruktury nebo jiné nebezpečí, při nichž je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav nebo stav ohrožení státu (dále jen „krizový stav“).„
V rámci IS Ginis je v roce 2024 nutné pro zachycení mimořádné události účtovat v rámci samostatného účetního okruhu 792 a AU = 0002 (včetně rozpočtové skladby). Protizápis je SU = 792, AU = 0000.
Pro rok 2025 se budou mimořádné události sledovat v rámci samostatného slova účetní věty. O podrobnostech tohoto vykazování Vás budeme na stránkách Metodického portálu včas informovat.
Zdroje:
Zákon č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon)
Vyhláška č. 412/2021 Sb., o rozpočtové skladbě
Číselník mimořádných událostí | Ministerstvo financí ČR (mfcr.cz)