Změny v zaokrouhlování v oblasti DPH po novele zákona o DPH z 1.4.2019 | GORDIC
Změny v zaokrouhlování v oblasti DPH po novele zákona o DPH z 1.4.2019
V souvislosti s novelou zákona o dani z přidané hodnoty č. 80/2019 Sb. došlo i k úpravám v zaokrouhlování, konkrétně se jedná např. o zapovězení možnosti zaokrouhlit výši daně na celé koruny. Upozorňujeme, že toto je jediná významná změna, která byla v souvislosti s novelou zákona o DPH v oblasti zaokrouhlování učiněna. Není tedy zakázané zaokrouhlovat celkovou částku k úhradě. Dále máme k dispozici stanovisko Ministerstva financí ČR, že takto vzniklý zaokrouhlovací rozdíl není nutné zpětně rozpouštět na základ a daň. Tento postup je platný bez ohledu na způsobu úhrady, tj. pro hotovostní i bezhotovostní platby.
Komunikace s MF:
Na ministerstvo byl odeslán tento dotaz:
Je předmětem DPH zaokrouhlování celkové částky faktury v případě vystavení faktury v celých Kč, bez ohledu na způsob úhrady (hotovostní nebo bezhotovostní)?
Např.
1. varianta
Vystavená faktura
Základ daň Celkem Částka k úhradě Zaokrouhlení |
Matematické zaokrouhlení minus 0,41 Kč už dále nebude předmětem DPH
2. varianta
Vystavená faktura
Základ daň Celkem Částka k úhradě Zaokrouhlení |
Matematické zaokrouhlení minus 0,41 Kč dále bude předmětem DPH a snížím základ 0,34 Kč a daň o 0,07 Kč
3. varianta
Vystavená faktura
Základ daň Celkem Částka k úhradě Zaokrouhlení |
Nematematické zaokrouhlení směrem nahoru o 0,59 Kč dále bude předmětem DPH a zvýším základ 0,49 Kč a daň o 0,10
Nejschůdnější nám přijde první varianta. Důvodem je snaha o odstranění případného dvojího zaokrouhlování výše daně a zároveň i celkové úplaty. Dalším cílem je zjednodušit stanovení základu daně při úplatě v celých korunách.
Výňatky z odpovědi Ministerstva financí
Předem naší odpovědi je důležité zdůraznit, že zákon č. 80/2019 Sb., tzn. zákon, kterým se mění některé zákony v oblasti daní a některé další zákony, s účinností od 1. 4. 2019, nepřináší v oblasti daně z přidané hodnoty v souvislosti se zaokrouhlováním žádné zásadní změny. V ustanovení §36 odst. 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH“), se nově do základu daně nezahrnuje částka vzniklá zaokrouhlením celkové úplaty při platbě v hotovosti při dodání zboží nebo poskytnutí služby na celou korunu. Tomu odpovídá i úprava textu v ustanovení §37 písm. b) bodu1. zákona o DPH. Před novelou se do základu daně nezahrnoval pouze rozdíl ze zaokrouhlení vypočtené částky daně za zdanitelné plnění. Důvodem této legislativní úpravy bylo zjednodušit stanovení základu daně při úplatě v hotovosti i tím, že fakticky došlo k odstranění dvojího zaokrouhlování výše daně a zároveň i celkové úplaty. Z ustanovení § 37 zákona o DPH se pro nadbytečnost také vypustil text ohledně zaokrouhlování vypočtené daně na celé koruny, neboť v bezhotovostním styku lze matematicky zaokrouhlovat na dvě desetinná místa v souladu s ustanovením § 13zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o ČNB“), kde je uvedeno, že peněžní jednotkou v České republice je koruna česká, která se dělí na sto haléřů, tedy na setiny.
Souhlasíme tedy plně s použitím Vámi uvedené varianty první, to znamená se zaokrouhlením celkové částky k úhradě, přičemž rozdíl vzniklý tímto matematickým zaokrouhlením se již nezahrnuje do základu daně a není tudíž předmětem DPH. Ačkoliv textace zákona o DPH toto stanoví výslovně pouze u hotovostních plateb, je nutné v rámci zachování principu stejného přístupu akceptovat tento postup i u bezhotovostních plateb (bude explicitně napraveno novelizací zákona).