Je třeba posilovat kybernetickou gramotnost
Je třeba posilovat kybernetickou gramotnost
S prudkým rozvojem informačních technologií jde ruku v ruce také podobně rychlý růst takzvané kyberkriminality. Hackeři neusínají na vavřínech, ba naopak. Jejich útoky jsou stále sofistikovanější a účinnější. Zaměřují se především na slabé články, kterými jsou jednotliví lidé. Zabezpečení informačních systémů proto není radno podceňovat a pokud v této oblasti tápete, obraťte se na odborníky.
Největší riziko pro kybernetickou bezpečnost nepředstavují technologie, ale jejich uživatelé. Nízké povědomí zaměstnanců, bez ohledu na jejich funkci, o kybernetické bezpečnosti vede k častým bezpečnostním problémům, jako jsou úspěšné kybernetické útoky a únik dat. Kvůli nízkému povědomí zaměstnanců o kybernetické bezpečnosti se hrozby mohou rychle proměnit v realitu a vaše organizace utrpí ztráty. Ruku na srdce, jste si jistí, že něco podobného nenastane ve vaší organizaci? Jak dalece jsou vaši zaměstnanci v této problematice proškolení?
,,Existují pouze dva druhy společností – ty, které byly napadeny hackery, a ty, které budou napadeny. I když obojí se dá sloučit do další kategorie, kterou tvoří firmy, jež byly napadeny a budou napadeny znovu,“ říká bývalý ředitel FBI Robert Mueller.
Řada lidí stále podceňuje vynalézavost kybernetických útočníků a jsou přesvědčeni o tom, že jich se tento problém netýká. Hackeři se přitom mohou vydávat za velmi známou instituci, což v lidech vzbudí důvěru a donutí je kliknout na odkaz, pod kterým se hrozba skrývá.
Tato rizika lidé často berou na lehkou váhu. Přitom ve srovnání s ochranou svých domovů se chovají zcela odlišně. Pořizují si kvalitní zabezpečovací systémy, aby ubránili svoje majetky před zloději. Proč podobný postoj nezaujímají i v případě ochrany dat v online prostředí?
,,Hackeři se dovedou rychle přizpůsobit jakýmkoliv změnám i podmínkám a umí nečekaně zaútočit na jakýkoliv typ organizace veřejného i soukromého sektoru. Klíčové je tak zodpovědné uchopení prevence. Rozhodně je totiž snadnější útokům předejít než řešit jejich dopady,“ vysvětluje Michal Řezáč, ředitel pro strategický rozvoj společnosti Gordic.
To nejmenší, co pro to můžete udělat, je pracovníky v této oblasti vzdělávat a zlepšovat tak jejich kybernetickou gramotnost. Nápomocná vám v tom bude brožura naší společnosti s názvem „Základní příručka kybernetické bezpečnosti pro organizace.“ Díky ní se dozvíte, jaké jsou největší hrozby, zranitelnosti a kybernetické útoky, které mohou postihnout vaši organizaci, a jak se jim bránit. V neposlední řadě zjistíte, jak a podle čeho dlouhodobě řídit kybernetickou bezpečnost. Ta není pouze zákonnou povinností, ale existenční nutností. Její podcenění může vést k ohromným finančním, majetkovým a společenským ztrátám. Pokud nechcete, aby vaše organizace musela platit velké částky kvůli řešení kybernetických problémů, měli byste se tímto tématem začít zabývat co nejdříve. Brožuru bude mít každý zaměstnanec po ruce, kdykoliv ji bude potřebovat.
Dalším významným krokem je pravidelné školení svých pracovníků. Na něm se dozví, jak útoky a další hrozby kybernetické bezpečnosti poznat, jak na ně reagovat, jak jim předejít a na co se zaměřit, aby zbytečně nezpůsobili škodu ve své organizaci. Pokud vás školení zaujalo, podrobnou nabídku najdete na stránkách www.kybez.cz.